Неважливим є майже все

Ґреґ Маккеон. Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети / перекл. з англ. Анастасії Дудченко. – К.: Наш формат, 2017; Марк Менсон. Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем / перекл. Антоніни Ящук. – К.: Наш формат, 2018.
Кілька тез про популярні сьогодні книги Ґреґа Маккеона «Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети» і Марка Менсона «Витончене мистецтво забивати на все.
Нестандартний підхід до проблем».
Я поставив би їх поруч. Вони дуже різні (особливо впадає в око «вуличний» стиль Менсона), але зерно одне й те саме. За відправний пункт обидва беруть те, що можна назвати «ринком сучасних потреб».
Загалом це стосується багатьох книг із так званого саморозвитку, але більшість із них приймають цей ринок як даність і пропонують швидкі та вишукані техніки з прищеплення потреб і перетворення їх на корисні звички. Ти не встигаєш? Ось техніка пришвидшення. Застрягаєш? Ось тобі методика перемикання. Не можеш зосередитися? Бери он ту інструкцію з концентрації. Не можеш запам’ятати? Візьми до уваги ці вправи – пам’ятатимеш (майже) все і завжди. Хочеш думати, як відома людина? Ось її життєпис, а там – афоризми. Чи не кожна така книга – у широкому сенсі своєрідна брейн-програма, система тренування мозку і вирощування нових нейронних зв’язків. Класичний приклад – книжка Люсі Джо Палладіно «Find Your Focus Zone». Є симптом: через інформаційне перевантаження сучасна людина не може тривало на чомусь концентруватися. Авторка пропонує швидкі техніки з усунення симптому, пояснює його емоційне підґрунтя, але джерела і причини не з’ясовує.
Менсон і Маккеон відмовляються від ринку сучасних потреб як даності і здійснюють жорсткий відбір. Вони переконують: первинні не потреби, а цінності. Спершу слід з’ясувати, що важливо, а що ні, що цінне, а що таким не є. Рух від цінностей формує правильну ієрархію потреб, змінює характер проблем і якість життя. Менсонове «Не намагайся» і «Забий на все» – це не заклик до байдужості. Це декларування нечутливості до того, що йде із зовні, що не виплекане у глибинах власного «я» та не є критично необхідним. Схожі слова Маккеона: «неважливим є майже все», бо життєво цінною може виявитися найменша дещиця. Її і треба знайти.
Додам, що українська назва книги Маккеона «Коротко і по суті» дещо затемнює оригінальну «Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less». «Есенціалізм» у цій книжці – це все-таки певна життєва філософія. До того ж текст часом звучить як маніфест есенціалізму. Тому було би краще, якби це поняття у назві залишилося.
© Тарас ГОЛОВАНЬ
Читайте також:
Мудрість пам’ятає життя
Про книжку Мирослава Дочинця
Як розмовляти з донькою
про економіку
Варуфакіс про ідеологію