На сайті архіву номінацій на Нобелівську премію країною походження Івана Франка було зазначено Російську Федерацію. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив директор Музею Івана Франка у Львові Богдан Тихолоз.
Як зауважує Тихолоз, Франко ніколи не був громадянином ані Російської імперії, ані тим паче Російської Федерації. Адже народився він в Австрійській імперії, (яка існувала у 1804-1867 рр.), а помер у Австро-Угорській державі (період існування – 1867-1918 рр.).
«Упродовж усього свого життя він був мешканцем коронного краю Дунайської імперії – Королівства Галіції та Лодомерії (себто Галичини і Волині). Тож, навіть за суто формальними критеріями, країна (country) Івана Франка – це аж ніяк не Russian Federation (RU) now Ukraine (UA), (як зазначено в базі даних Нобелівського комітету), а радше Austria (AT) now Ukraine (UA)», – пояснює франкознавець.
Тому Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка виступив з ініціативою офіційного звернення до Нобелівського комітету з вимогою виправити помилку в атрибуції громадянства Івана Франка як номінанта на Нобелівську премію з літератури 1916 року.
Нагадаємо, що на Нобеля Франка номінували у 1915 році. Це зробив віденський гімназійний професор, отець доктор Йосиф Застирець. Він звернувся з листом до Нобелівського комітету, у якому розповів про «найбільшого українського та одночасно слов’янського поета і вченого», «великого провідника свого народу, міжнародного ґенія» – Івана Франка.
Відзначення його багатогранної діяльності Нобелівською премією, на думку професора Застирця, мало б величезне політичне значення для національних змагань «старовинного культурного народу, який бореться за свою свободу».
«Це звернення підтримали окремі представники європейської літературно-наукової еліти – зокрема, Гаральд Ґабрієль Єрне (Harald Gabriel Hjärne) – шведський історик і громадський діяч, професор Уппсальського університету, член Шведської королівської академії. І, на жаль, фактично не підтримала (принаймні виразно й діяльно) тогочасна українська громадськість…», – додав директор музею Франка.
Після розголосу помилку швидко виправили, замінивши РФ на Австро-Угорську Імперію.
«Тепер у базі даних номінантів на Нобелівську премію з літератури за 1916 рік зазначено країну проживання Івана Франка:
AUSTRIA-HUNGARY (AT) now UKRAINE (UA) (що відповідає історичній правді)», – зазначив на своїй Facebook-сторінці Богдан Тихолoз.
За матеріалами: Читомо